Як діагностують рак кишечника?

Симптоми

 

Симптоми раку кишечника залежать від локалізації та стадії пухлини. Однак, схожі симптоми можуть спостерігатися і при інших захворюваннях. Важливим є той факт, що нерідко симптоми з'являються тільки на пізніх стадіях раку.

Найбільш часті симптоми:

 

  • Кров в калі
  • Багато слизу в калі
  • Пронос або запор
  • Біль в животі
  • Зменшення маси тіла
  • Слабкість, безсилля.

Однак жоден з цих симптомів не є специфічним тільки для колоректального раку. Наприклад, кров в калі може з'явитися при геморої, а понос може викликати інфекція кишечника.

Якщо кровотеча викликала пухлина, воно може тривати протягом багатьох місяців. У цьому випадку людина може навіть не помітити, що втрачає кров, і його основними скаргами будуть задишка, втома і запаморочення, які по суті є симптомами анемії. Коли пухлина досягне великого розміру, вона може повністю закупорити кишечник. В цьому випадку закупорка або значне звуження кишечника перешкоджає переміщенню калу і кишкових газів, тому відбувається здуття живота. Вміст кишечника не може проникнути через блокаду, накопичується в кишечнику, відбувається всмоктування не тільки води і поживних речовин, але і токсинів, які викликають нудоту і блювоту. У цьому випадку необхідна невідкладна медична допомога, так як збільшення тиску в кишечнику може викликати його розрив, в результаті весь вміст кишечника потрапить в черевну порожнину, викликавши небезпечну для життя гостру хірургічну патологію, яка називається перитонітом.

Обстеження

Пацієнтам з підозрою на рак кишечника необхідно провести термінове обстеження. При мануальному обстеженні в прямій кишці можна намацати патологічну масу, яка може свідчити про рак прямої кишки, розташованому близько до анального отвору. Однак для того, щоб оглянути сегменти кишечника за прямою кишкою або підтвердити присутність пухлинної маси в прямій кишці, необхідні візуалізують діагностичні дослідження.

Ендоскопія, яку при дослідженні кишечника називають колоноскопією, є основним методом дослідження для діагностування раку кишечника. Це - амбулаторно проводиться процедура, під час якої проводять огляд прямої і товстої кишки зсередини за допомогою спеціального зонда (ендоскопа). Ендоскоп - це довгий, гнучкий пучок кварцових оптичних волокон товщиною приблизно з палець. Цей інструмент поміщають в пряму кишку. Ободова кишка розширюється за допомогою невеликого об'єму повітря, щоб лікар міг оглянути вистилають її тканини (зображення видно на відіомоніторе). Якщо якийсь відділ кишечника необхідно оцінити більш докладно, через ендоскоп вводять інструмент для безболісної біопсії або отримання зразка тканини. Ці тканини відправляють в лабораторію для аналізу. Мікроскопічний аналіз тканинної біопсії істотно необхідний для правильної постановки діагнозу і визначення стадії раку кишечника.

Під час колоноскопії можна оглянути всю ободову кишку, а інший метод обстеження - сігмоскопія дозволяє оглянути нижню третину ободової кишки, пряму кишку і сигму. Для цього є два види інструментів - ректоскоп і гнучкий сигмоскопію. Однак за допомогою ректоскопа можна оглянути приблизно 20 см прямої кишки, в свою чергу гнучкий сигмоскопію складніший в застосуванні, однак дозволяє отримати зображення здебільшого низхідній ободової кишки і прямої кишки. Якщо візуалізують діагностичні дослідження вказують на те, що необхідно більш докладне обстеження, потрібно проводити повну колоноскопію з біопсією.